Czy mdłości mogą mieć związek ze skoliozą?

Witam mam 20 lat i skoliozę w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, nie mogę wykonywac ciezkiej pracy, bo odrazu zaczyna boleć mnie kregoslup. Wykonuję ćwiczenia wzmacniajace kręgosłup ale orzy ich wykonywaniu dostaję mdłosci, nudności az jest mi niedobrze. Do tego wszystkiego czesto się stresuję i często mam zatwardzenia oraz rozwolnienia. Czy te mdlosci i skolioza sa ze sobą powiazane? USG nic nie wykazało, badania krwi mam wszystko w normie. Proszę o jakieś rady, z gory dziekuje.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w niektórych przypadkach patologicznie duże skoliozy mogą być przyczyną rozmaitych powikłań neurologicznych, zaburzeń układu krążenia czy oddechowego. Najczęściej jednak mdłości po wysiłku fizycznym są objawem niewłaściwego przeprowadzenia treningu lub źle dobranych ćwiczeń. Podczas ruchu mięśnie szkieletowe rąk i nóg kurczą się, tym samym zmienia się ich długość. Mięśnie te potrzebują tlenu, zatem serce szybciej pracuje, by zwiększyć ilość krwi, która przepływa przez ciało. Organizm przekierowuje krew do mięśni z tych obszarów ciała, które w czasie wysiłku są najmniej aktywne – w tym właśnie z jelit. Mniejsza ilość krwi w jelitach wpływa na procesy trawienne – co w rezultacie wywołuje nieprzyjemne uczucie nudności.

Przeciwdziałanie mdłościom powinno polegać w pierwszej kolejności na odpowiednim nawodnieniu ciała - to znacząco pomaga w trawieniu. Poza tym proszę pamiętać, żeby nie jeść już na godzinę przed planowanymi ćwiczeniami Być może trzeba będzie zmniejszyć intensywność wysiłku, a także postawić na przedłużenie czasu rozgrzewki i rozciągania na zakończenie treningu. Gdyby nie było poprawy, konieczne będzie skonsultowanie się z lekarzem rehabilitacji oraz fizjoterapeutą.

W naszym serwisie zadano już podobne pytanie, zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią lekarza:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-zoladka-nerek-i-jajnikow-oraz-mdlosci-a-pcos-skolioza-i-zwyrodnienie-kregoslupa.

Proszę również zajrzeć do artykułu poświęconego ćwiczeniom dla osób ze skoliozą:

https://portal.abczdrowie.pl/skolioza-cwiczenia-jakie-stosowac-a-jakich-unikac-przyklady.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.