Czy miesiączka po porodzie może być nieregularna?

W sierpniu rodzilam. Nie karmiłam piersią. Codziennie biorę leki metypred oraz aspican. Pierwsza miesiączkę po porodzie miałam około 10 listopada, później w grudniu. Teraz w styczniu brak. Jedynie mam uplawy śluzu. Robiłam test ciążowy jest negatywny. Czy miesiączka po porodzie może być taka nieregularna?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po porodzie pierwsza miesiączka powinna pojawić się w ciągu około 6-8 tygodni od momentu zakończenia połogu. Nie oznacza to jednak, że od tego czasu będzie pojawiać się regularnie –po porodzie, nawet wówczas gdy kobieta nie karmi piersią, miesiączka może być nieregularna – nawet przez pierwsze 6 miesięcy. Oczywiście nie sposób dokładnie wskazać, kiedy powinno dojść do normalizacji cyklu, warto również zauważyć, że niekiedy cykl menstruacyjny nie wraca do takiej samej postaci, jak przed ciążą.

Szerzej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/miesiaczka-po-porodzie.

Co więcej na regularność cykli menstruacyjnych u młodej mamy duży wpływ może mieć stres, brak snu, zaburzenie rytmu dnia i nocy czy też zaburzenia pracy tarczycy. Jeżeli jednak okres nie pojawia się przez kolejne tygodnie, warto zgłosić się do ginekologa, by wykluczyć przyczyny chorobowe, niemające związku z porodem i zmianami hormonalnymi związanymi z urodzeniem dziecka.

Być może również ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.