Czy mogę mieć usuniętą macicę w wieku 36 lat?

Od pierwszego okresu w moim życiu mam bardzo obfite miesiączki. Próbowałam je zmniejszyć biorąc tabletki antykoncepcyjne. Ale nigdy nie pomogły. Już od lat chciałabym usunąć macicę, ale jak o to pytam, to lekarze zmieniają temat. Jak mogę ją łatwo usunąć będąc już dobrze po 30- stce?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

prawdopodobnie lekarze zmieniają temat, ponieważ w Polsce nie jest możliwe wycięcie macicy na życzenie pacjentki.

Jest to możliwe tylko wtedy, gdy istnieją takie wskazania medyczne, a obfite miesiączkowanie do nich nie należy. Również jednostki chorobowe, które nie dają objawów wymagają jedynie obserwacji. Jedynym wskazaniem są choroby nowotworowe. Usunięcie macicy jest więc ostatecznością.

Więcej na ten temat przeczyta Pani w wywiadzie, który znajduje się pod następującym linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/wiele-operacji-usuwania-macic-jest-wykonywanych-na-wyrost-doktor-szymanowski-o-grzechach-polskiej-ginekologii.

Odpowiedź na podobne pytanie została udzielona przez naszego eksperta z zakresu ginekologii i znajduje się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-polsce-dozwolone-jest-usuniecie-macicy-na-zyczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.