Czy mogę spożywać taką ilość płatków owsianych dziennie?

Witam, zmagam się z cukrzycą typu 2, tematem mojego pytania są płatki owsiane, czy codzienne zjedzenie około 50g wpływa pozytywnie/negatywnie? I druga rzecz znalazłem przepis na zapiekane płatki owsiane. I tutaj moje pytanie czy zapiekane w piekarniku płatki mogą źle wpłynąć na poziom cukru (może źle sformuowałem pytanie - chodzi mi o to czy zapiekane płatki będą miąły większe IG niż takie np zrobione z wodą)? Jak to wygląda? Dziękuję za odpowiedź

Witam serdecznie,

Może zacznę od tego, że te 50 g w posiłku płatków owsianych będzie dobrym rozwiązaniem, wówczas ich Ładunek glikemiczny będzie na średnim poziomie, przy 40 g samych płatków bez dodatków ich ładunek glikemiczny będzie już wchodził w niski poziom. Oprócz ilości, kwestia też zwrócenia uwagi na stopień rozdrobnienia płatków, dodatków użytych do potrawy, oraz czasu i sposobu obróbki.

Lepszym rozwiązaniem będą płatki górskie niż błyskawiczne, dodatki o niskim IG czyli orzechy, masło orzechowe, awokado, owoce jagodowe (np. borówki, maliny, truskawki), dobrym rozwiązaniem są również owsianki wytrawne z warzywami, jajkiem, itp. Warto pamiętać że w przypadku płatków gotowanych czy pieczonych nie możemy ich rozgotować, im krótsza obróbka tym lepiej. Dlatego gotowane płatki - najlepiej zalać wrzątkiem/ gorącym mlekiem i odczekać 10 min aż napęcznieją/ lub zalać je wieczorem by zjeśc rano. Tak samo w przypadku płatków pieczonych, warto zalać je gorącym/ wrzącym płynem i chwilę zapiekać do wchłonięcia płynu.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na nurtujące Panią pytania. Pozdrawiam :)