Jedzenie płatków owsianych a wypróżnianie

Płatki owsiane, otręby podobno działają dobrze na wypróżnianie. Czy taka mieszanka płatków, różnego rodzaju otrąb zalewana wrzątkiem i moczona przez noc nie zmienia swojego działania w tym przypadku ? Czy wartości odżywcze się nie zmieniają ? Wiem, że IG jest wyższy.

Witam. Rzeczywiście płatki czy otręby dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego poprawiają perystaltykę jelit. Gotowane mają większy indeks glikemiczny niż takie jedzone "na surowo", ale mimo, że są poddane obróbce termicznej, dalej maja korzystne działanie. Uważam, że najlepiej przygotowywać posiłki rano, na świeżo, rano zalać odrobiną wrzątku, poczekać chwile i zjeść, dzięki temu mamy krótszy czas na utlenianie się chociażby witamin.

Mgr Anna S Dietetyka

Witam, płatki owsiane, otręby mają dużą zawartość błonnika nierozpuszczalnego, dlatego działają w jelitach jak "miotełka" pomagając usuwać zalegające masy. Moczenie ich nie powoduje zmiany zawartości błonnika, bo jest one nierozpuszczalny w wodzie, więc działanie będzie takie samo. Proszę jednak pamiętać o piciu wody przy większej podaży otrębów, płatków czy innych produktów bogatych w błonnika, gdyż brak płynów może nasilić problemy z wypróżnianiem. Można dodać do takiej owsianki suszone śliwki i morele, wtedy jej działanie przeciwzaparciowe będzie dodatkowo wzmocnione.

Witam serdecznie,

Trudno zjeść otręby czy płatki owsiane ,,na surowo'' więc spokojnie może je Pani moczyć na noc i zjadać rano na śniadanie. Zawartość błonnika sie nie zmieni a to właśnie on działa na poprawę perystaltyki jelit i usprawnia wypróżnienia. IG produktów zazwyczaj rośnie pod wpływem temperatury.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam.Fakt że płatki, otręby dzięki dużej zawartości błonnika poprawiają perystaltykę jelit. Najlepiej przygotowywać je rano, poddane obróbce termicznej mają nadal korzystne działanie,IG jest wyższe . Pozdrawiam

Każda obróbka termiczna powoduje stratę wartości odżywczej.
Zalanie otrębów wrzątkiem nie ujmuje im istotnie właściwości poprawiających perystaltykę.

Witam, jeżeli chodzi o otręby lepiej działają na wypróżnienie jeżeli są spożywane na surowo np. dosypane do sałatki lub jogurtu. Jeśli nie lubi Pani twardych płatków lepiej zalewać je zimną wodą dotyczy to płatków zwykłych lub górskich, błyskawiczne niekoniecznie. Ważne, aby w ciągu dnia spożywać odpowiednią ilość wody.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, może Pani zalewać płatki i otręby zimną wodą lub mlekiem, zaparzanie nie wpływa na ilość substancji balastowych w produktach. Pozdrawiam

Witam serdecznie, błonnik pokarmowy nierozpuszczalny popity płynem ma bardzo dobre właściwości, jeśli chodzi o wypróżnianie, płatki owsiane są z pewnością są bogate w błonnik :) Gorąca woda być może powoduje utratę części witamin i minerałów, należy jednak pamiętać, że w obecności dużej ilości błonnika witaminy i minerały tak czy siak gorzej się wchłaniają do organizmu. Pozdrawiam serdecznie.