Czy mogę wykonać tatuaż przy łuszczycy?

Witam, mam pytanie odnośnie wykonania sobie tatuażu, mianowicie czy moja choroba tj. łuszczyca, koliduje z tym zabiegiem? Oczywiście tatuaż nie będzie wykonywany w miejscu chorobowych zmian na skórze ale zastanawiam się czy nie będzie problemu żeby się bez problemu by się "przyjął". Z góry dziękuję z odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Łuszczyca (łac. Psoriasis) jest niezakaźną, przewlekłą i nieuleczalną chorobą autoimmunologiczną, której objawy widoczne są na skórze, a czasem też paznokciach (chociaż istnieje także postać stawowa łuszczycy). Na jej na przebieg wpływ ma szereg czynników – zarówno ogólnoustrojowych (m.in. stany zapalne w organizmie, nieodpowiednia dieta, stres) jak i dotyczących wprost oddziaływania na skórę. Łuszczyca jest chorobą trudną w leczeniu i nieprzewidywalną – doświadczenie pacjentów pokazuje, że naprawdę trudno przewidzieć, jakie czynniki spowodują zaostrzenie czy wręcz nawrót. Więcej o samej chorobie może Pan przeczytać w naszym serwisie pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca.

Przechodząc wprost do Pana pytania – wykonanie tatuażu przy łuszczycy nie jest wskazane, gdyż nie można przewidzieć, jak zachowa się (teoretycznie zdrowa) skóra po takiej ingerencji. Bardzo prawdopodobne, że uszkodzenie skóry spowoduje wysyp nowych zmian, które (według doświadczonych lekarzy) są oporniejsze na leczenie. W łuszczycy mamy do czynienia z tzw. objawem Koebnera. Polega on na tym, że nawet najdrobniejszy uraz czy zranienie naskórka (jak przy zadrapaniu czy ugryzieniu komara) może zaowocować w niedługim czasie (od kilku do kilkunastu dni) wykwitem zmian. Tak więc wykonanie tatuażu przy Pana chorobie wiąże się z dużym ryzykiem. Jeśli ma Pan wątpliwości, zawsze może się skonsultować z dermatologiem, który Pana prowadzi, chociaż zdania specjalistów w tej kwestii są zgodne – odradzają. Jednak decyzja zawsze należy do Pana.

Przykładową odpowiedź naszego specjalisty może Pan przeczytać pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/luszczyca-a-wykonanie-tatuazu.

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę siły do walki z tą chorobą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.