Czy mogę zrobić test ciążowy 14 dni po okresie?

Jestem 14dni po okresie czy mogę zrobić test ciążowy i czy mogę być w ciąży.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

testy ciążowe można wykonywać w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Ich wiarygodność zależy głównie od tego, kiedy doszło do zbliżenia.

Każdy test ciążowy cechuje się inną czułością, o której producent wspomina na opakowaniu bądź w ulotce. Choć najlepiej jest wykonywać je w dniu spodziewanej miesiączki, to tak naprawdę testy ciążowe mogą dać wiarygodny wynik już po 14 dniach od stosunku.

Badaniem bardziej wiarygodnym jest oznaczenie poziomu beta-HCG we krwi. Test ten wykonuje się w laboratorium.

Więcej informacji o testach ciążowych znaleźć można w naszym artykule, który znajduje się pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.