Czy mogło dojść do przeniesienia WZW?

Witam, ostatniej nocy musiałem spędzić kilka godzin w domu dla bezdomnych i obawiam się, że mogłem przenieść wirus WZW typu A albo B do domu. Zdarzyło mi się tam dotykać krzesła i klamki do drzwi, a potem dotykałem jeszcze jedzenie które przyniosłem do domu, a ponad to dotykała go moja rodzina(osoba 50 lat i druga osoba 70 lat, oboje nie umyli rąk). Czy moje obawy są słuszne? Co powinienem zrobić żeby domownikom nic się nie stało? Jest mi strasznie wstyd za to wszystko.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim proszę się nie obwiniać, ponieważ to nic nie pomoże. Niestety wirusowe zapalenie wątroby typu A może się przenosić drogą pokarmową, a więc poprzez skażoną żywność lub nieumyte ręce. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie rozprzestrzenia się natomiast poprzez dotyk czy jedzenie.

Na szczęście nie ma Pan pewności, że podczas tego incydentu miał Pan kontakt z osobami chorymi. Jeśli obawia się o Pan o zdrowie swoje i najbliższych, to warto udać się do lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie na badania w tym kierunku. Być może wskazane będzie również szczepienie.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zarazic-sie-wzw-typu-a,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglem-zarazic-sie-wzw-a-od-kolegi-w-pracy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zarazenie-sie-wzw-typu-b-poprzez-pocalunek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.