Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mój stan to już alkoholizm?

Witam, pisze ze swoim przypadkiem. Mianowicie już od kilku lat spożywam alkohol, moja tolerancja jest dosyć duża. Pije żeby się zrelaksować, i zapomnieć o problemach których tak wiele nie mam, ewentualnie samotność. Kolejnym powodem jest sen, normalnie nie mogę spać i bardzo ciężko jest mi zasnąć. Z tego też powodu pije późno w nocy, nie lubię być pod wpływem alko w ciągu dnia i dlatego tylko wieczorami popijam. Z reguły z rana wstaje z objawami po alkoholowymi i mówię sobie, że już nie pije.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Witam Początek alkoholizmu jest trudny do uchwycenia, bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym jest bardzo płynna. Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu pojawia się w chwili, kiedy człowiek zauważa, że działanie alkoholu odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie czy pobudza do działania. Stopniowo, osoba zaczyna poszukiwać, inicjować i organizować okazje do wypicia. Osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach towarzyskich zaczynają pić samotnie… Moja rada - Proszę przestać już dzisiaj. Jeżeli jest to trudne dla Pana, to znaczy, że tak. Proszę niezwłocznie poszukać terapeuty, który zajmuje się uzależnieniami . Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0

Dzień Dobry Panu,

Napisał Pan o samotności, której Pan doświadcza.

Chcę Panu powiedzieć, że prawdopodobnie samotność jest przyczyną Pana chorowania. Picie alkoholu stało się u Pana takim nawykowym radzeniem sobie z samotnością i z innymi trudnościami. Ponieważ trwa to już u Pana parę lat, zachęcam do zadbania o siebie.

Proszę rozważyć podjęcie terapii leczenia uzależnień lub terapię poznawczo-behawioralną. Skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego otrzyma Pan od lekarza pierwszego kontaktu- w ramach NFZ-tu) lub prywatnie.

I jeszcze jedno, proszę zadbać, żeby przynajmniej jedna bliska i przyjazna Panu osoba była obecna w Pana życiu, np. jakiś kolega, przyjaciel, z którym mógłby Pan się zwierzyć, porozmawiać, wyjść.

I proszę o podjęcie jakiejś aktywności fizycznej, która by Pana zainspirowała i sprawiała przyjemność.

Wielkie rzeczy zaczynają się od malutkiego kroku, I tego Panu życzę, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0

Niestety jest Pan osobą uzależnioną od alkoholu. W obliczu choroby mówię to Pacjentom jasno. Na szczęście można sobie z tym poradzić, ale wymagać to będzie od Pana zaangażowania, silnej woli i wytrzymałości. Proszę znaleźć w Pana miejscu zamieszkania Grupę Wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i rozpocząć terapię. W grupie łatwiej. Pozdrawiam! Magdalena Nagrodzka PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA www.nagrodzkacoaching.pl

Psycholog, psychoterapeutka, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy