Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 4 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mój stan to już alkoholizm?

Witam, pisze ze swoim przypadkiem. Mianowicie już od kilku lat spożywam alkohol, moja tolerancja jest dosyć duża. Pije żeby się zrelaksować, i zapomnieć o problemach których tak wiele nie mam, ewentualnie samotność. Kolejnym powodem jest sen, normalnie nie mogę spać i bardzo ciężko jest mi zasnąć. Z tego też powodu pije późno w nocy, nie lubię być pod wpływem alko w ciągu dnia i dlatego tylko wieczorami popijam. Z reguły z rana wstaje z objawami po alkoholowymi i mówię sobie, że już nie pije.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Czy depresja jest chorobą śmiertelną?

Depresja to choroba cywilizacyjna. Jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości, czy jednak może doprowadzić do śmierci? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Witam Początek alkoholizmu jest trudny do uchwycenia, bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym jest bardzo płynna. Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu pojawia się w chwili, kiedy człowiek zauważa, że działanie alkoholu odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie czy pobudza do działania. Stopniowo, osoba zaczyna poszukiwać, inicjować i organizować okazje do wypicia. Osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach towarzyskich zaczynają pić samotnie… Moja rada - Proszę przestać już dzisiaj. Jeżeli jest to trudne dla Pana, to znaczy, że tak. Proszę niezwłocznie poszukać terapeuty, który zajmuje się uzależnieniami . Gdyby chciał Pan porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
umów wizytę 0

Dzień Dobry Panu,

Napisał Pan o samotności, której Pan doświadcza.

Chcę Panu powiedzieć, że prawdopodobnie samotność jest przyczyną Pana chorowania. Picie alkoholu stało się u Pana takim nawykowym radzeniem sobie z samotnością i z innymi trudnościami. Ponieważ trwa to już u Pana parę lat, zachęcam do zadbania o siebie.

Proszę rozważyć podjęcie terapii leczenia uzależnień lub terapię poznawczo-behawioralną. Skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego otrzyma Pan od lekarza pierwszego kontaktu- w ramach NFZ-tu) lub prywatnie.

I jeszcze jedno, proszę zadbać, żeby przynajmniej jedna bliska i przyjazna Panu osoba była obecna w Pana życiu, np. jakiś kolega, przyjaciel, z którym mógłby Pan się zwierzyć, porozmawiać, wyjść.

I proszę o podjęcie jakiejś aktywności fizycznej, która by Pana zainspirowała i sprawiała przyjemność.

Wielkie rzeczy zaczynają się od malutkiego kroku, I tego Panu życzę, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
umów wizytę 0

Niestety jest Pan osobą uzależnioną od alkoholu. W obliczu choroby mówię to Pacjentom jasno. Na szczęście można sobie z tym poradzić, ale wymagać to będzie od Pana zaangażowania, silnej woli i wytrzymałości. Proszę znaleźć w Pana miejscu zamieszkania Grupę Wsparcia dla osób uzależnionych od alkoholu i rozpocząć terapię. W grupie łatwiej. Pozdrawiam! Magdalena Nagrodzka PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA www.nagrodzkacoaching.pl

Psycholog, psychoterapeutka, coach.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety