Czy można pić dwa piwa dziennie bez szkody dla organizmu?

Witam kobieta 25 lat bardzo sie martwie poniewaz od okolo 2 miesiecy pije codziennie tylko wieczorem po 2-3 piwa jest to taki moj relax wieczorny odpoczywam wtedy od dzieci obowiazkow pracy itp Czuje sie wtedy super boje sie ze popadam w alkoholizm czy 2 piwa dziennie sa bezpieczne dla organizmu? I czy moj problem to juz alkoholizm ? Dodam ze rano nie mam problemu wytrzymac nawet mowie dzis nic nie pije a wieczorem ide do sklepu

Witam,

Temat spożywania alkoholu, schematy myślenia, mechanizmy postępowania, funkcje alkoholu (np. odprężająca, regulująca emocje) itd. są na tyle zdradliwe, że skoro już Pani zadaje sobie takie pytanie, to jeśli chce Pani potraktować siebie na serio to zachęcam do wizyty w poradni leczenia uzależnień, ośrodku terapii uzależnień, u psychologa/psychoterapeuty. Może Pani umówić się na wizytę refundowaną przez NFZ, ośrodka finansowanego przez miasto, lub gabinetu prywatnego. Poprzez serwis internetowy sensowna diagnoza nie jest możliwa. Zapewne kilka wizyt, spokojna rozmowa pozwoli określić specjaliście czy i jakiej pomocy Pani potrzebuje. Przy tej okazji także i Pani będzie mogła więcej zrozumieć na temat tego co może się z Panią dziać.
Zachęcam by nie zwlekała Pani z wykonaniem tej tzw. diagnozy.

Pozdrawiam i życzę odwagi.
Karolina Matlak

Witam, nie można ustalić bezpiecznej dawki alkoholu, natomiast codzienne picie 2-3 piw może być już problematyczne. Warto zastanowić się gdy: alkohol odpręża i daje ulgę, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, ułatwia zaśnięcie. Trwa pomimo zaleceń o zaprzestaniu. Następuje zwiększanie ilości spożywanego alkoholu (tolerancja), poszukiwanie sytuacji towarzyskich w celu napicia się, rozdrażnienie w sytuacjach braku dostępu do alkoholu, podejmowanie prób ograniczenia picia w celu udowodnienia posiadania kontroli nad piciem. Przesyłam link do strony: http://uzaleznienie.com.pl/testy-diagnostyczne/alkoholizm/rozpoznaj-uzaleznienie/198-sprawdz-czy-pijesz-rozsadnie.html Proszę się zastanowić co mogłaby Pani innego zrobić dla siebie, aby zapewnić sobie odpoczynek. Być może zamiast alkoholu podobny efekt, przyniosłyby ćwiczenia relaksacyjne np. progresywna relaksacja mięśni metodą Jacobsona (https://www.youtube.com/watch?v=GnyCpEh39hs).
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam
Początek alkoholizmu jest trudny do uchwycenia,
bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim
a chorobowym jest bardzo płynna.
Niebezpieczeństwo uzależnienia od alkoholu
pojawia się w chwili, kiedy człowiek zauważa,
że działanie alkoholu odpręża i daje ulgę,
redukuje napięcie i niepokój, osłabia
poczucie winy, ośmiela, ułatwia zaśnięcie
czy pobudza do działania.
Stopniowo, osoba zaczyna poszukiwać,
inicjować i organizować okazje do wypicia.
Osoby, które uprzednio piły wyłącznie w sytuacjach
towarzyskich zaczynają pić samotnie…
Moja rada - Proszę przestać już dzisiaj.
Jeżeli jest to trudne dla Pani, to znaczy,
że to jest uzależnienie.
Proszę poszukać terapeuty,
który zajmuje się uzależnieniami .
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać
o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Uzależnienie od alkoholu zaczyna się od małych ilości przyjmowanych o stałej porze, z taką samą częstotliwością. Bardzo ważna jest świadomość problemu i motywacja do pracy nad sobą. Widzę, że zaczęła się Pani zastanawiać, czy styl funkcjonowania, jaki obecnie Pani towarzyszy jest prawidłowy, czy też coś się dzieje. Pytanie, czy jeżeli problem istnieje, jest Pani gotowa, aby nad nim pracować.
Jest to wczesny etap trudności, więc to dobry moment na zgłoszenie się po pomoc, nim się on rozwinie. Wybrała Pani określony sposób na relaks i radzenie sobie ze zmęczeniem, trudnymi emocjami, stresem, nadmiarem obowiązków, przesileniem. Nie jest on jednak konstruktywny.
Warto zgłosić się do terapeuty uzależnień na konsultacje, aby upewnić się, co się dzieje i co można z tym zrobić.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA