Czy moja antykoncepcja będzie dalej działać?

Biorę tabletki antykoncepcyjne Logest. W czasie 7 dniowej przerwy musiłam wziąć antybiotyk dalacin c. Antybiotykoterapie rozpoczęłam w 2 dniu przerwy a skończyłam w 7. Następnego dnia wieczorem wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. Drugiego dnia po rozpoczęciu nowego opakowania odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia. Czy prawidłowe działanie tabletek z nowego opakowania zostało zachowane? A jeśli nie to czy może wystąpić owulacja i w którym dniu cyklu?
KOBIETA, 28 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

antybiotykoterapia może zaburzyć działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, dlatego zaleca się stosować dodatkowe zabezpieczenie przez cały okres przyjmowania leków oraz siedem dni po zakończeniu antybiotykoterapii.

W związku z tym, że współżyła Pani dwa dni po zakończeniu antybiotykoterapii bez stosowania dodatkowej ochrony istnieje ryzyko obniżenia działania antykoncepcji. Niestety nie jesteśmy w stanie określić, kiedy może dojść do owulacji. Proszę więc wykonać test ciążowy, aby upewnić się, czy nie doszło do zapłodnienia.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dalacin-c-i-neoparin-obnizaja-skutecznosc-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stosowanie-tabletek-sylvie-30-zmniejsza-skutecznosc-dzialania-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-ciazy-podczas-brania-antybiotyku-dalacin-c-i-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.