Czy moja masa ciała jest prawidłowa w odniesieniu do wzrostu i wieku?

Cześć. Mam 14 lat, w sierpniu 15. Ważę 45-46 kg. przy wzroście 157-158 cm. Nie ważę za dużo? Cały czas wydaje mi się, że jestem gruba ;/. Moja mama raz powiedziała, że mnie wyśle do psychiatry. Dlatego, że liczę kalorie i wgl.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Twoja masa ciała oraz wzrost znajdują się w normie dla Twojego wieku. Obydwie wartości znajdują się na poziomie 25. centyla. Proporcje ciała są w pełni zachowane. Ze względu na to, że ciągle rośniesz, Twoja dieta musi być bogata w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Odchudzanie w tak młodym wieku powinno być stosowane tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Nad wszystkim powinien czuwać lekarz bądź dietetyk. Restrykcyjna dieta może doprowadzić do nieodwracalnego wyniszczenia organizmu.