Czy może to być spowodowane infekcją grzybiczą odbytu/jelit?

Zrobiłam posiew kału w kierunku grzybów, wynik wyszedł pozytywny - Candida albicans (wzrost bardzo liczny). Moje dolegliwości są dość nietypowe, mianowicie z mojego odbytu samoistnie (bez gazów) wydobywa się zapach kału. Maście doodbytnicze, przeciwgrzybiczne powodują, że zapach jest jeszcze bardziej intensywny. Czy może to być spowodowane infekcją grzybiczą odbytu/jelit? mam też inne objawy, ale typowe dla tej choroby.

Witam serdecznie,

Być może z odbytu wydobywa się wydzielina, która jest przyczyną wspomnianego zapachu - jest to jeden z bardzo wielu objawów grzybicy ogólnoustrojowej.
Ponieważ wyniki badań oraz objawy są charakterystyczne dla nadmiernego przerostu grzybów, należy wdrożyć leczenie przeciwgrzybicze, jednak w pierwszej kolejności powinna Pani wykonać badania na obecność pasożytów - likwidacja pasożytów jest pierwszym etapem walki z grzybicą. Badania powinny być wykonywane wielokrotnie, w kilkudniowych odstępach, ponieważ wyniki na obecność pasożytów dają często wyniki fałszywie ujemne.
W walce z grzybicą oprócz stosowania preparatów grzybobójczych, konieczne jest też naturalne wzmocnienie układu odpornościowego (właściwa dieta, suplementacja, aktywność fizyczna).
W zwalczaniu grzybicy bardzo dobre wyniki leczenia mają terapie naturalne. Koniecznie jednak powinna się Pani udać na konsultację do specjalisty gastroenterologa w celu wykonania kolonoskopii, a także skierowania na badanie kału na obecność pasożytów.

Pozdrawiam,
Marcelina Szulżycka

http://dietetyk-wroclaw.eu/