Czy może u mnie dojść do paraliżu?

Dzień dobry Zostałam pobita. Mam skręcenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Muszę chodzić w kołnierzu ortopedycznym. Lekarz prowadzący powiedział, że absolutnie nie mogę go ściągać nawet do kąpieli. I muszę uważać na ruchy głową bo jeden ruch i mogę zostać sparaliżowana. Stąd moje pytanie. Czy to jest możliwe, że grozi mi paraliż, że coś się może jeszcze zerwać czy lekarz chciał mnie po prostu nastraszyc? Bardzo proszę o odpowiedź, nie wiem co mogę a czego nie mogę robić. Czy najgorsze jest już za mną czy nie. I kiedy moge wrócić do normalnej aktywności bez kołnierza?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani opisu wynika, że doszło u Pani do poważnego urazu kręgosłupa szyjnego, ten typ obrażeń charakteryzuje się tym, że przykre konsekwencje uszkodzenia kręgów mogą się odezwać nawet po dłuższym czasie. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/uraz-kregoslupa-szyjnego Stąd też bardzo ważne, żeby na początkowym etapie leczenia, ściśle zastosowała się Pani do zaleceń lekarza. Kołnierz ortopedyczny, nazwany też ortezą szyjną, zakłada się na szyję w celu usztywnienia kręgosłupa. Stosuje się go, aby ograniczyć wykonywanie nagłych ruchów głowy, które mogą pogłębić uraz. Zaleca się, aby kołnierz ortopedyczny nosić przez około 6 tygodni i zapewne takie zalecenie Pani otrzymała. Możliwe jest zastosowanie zaplanowanych przerw i jeśli ich Pani potrzebuje, warto to skonsultować z lekarzem ortopedą bądź fizjoterapeutą. Pomocne informacje znajdzie Pani także w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kolnierz-ortopedyczny-rodzaje-wskazania-dopasowanie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-trzeba-nosic-kolnierz-po-urazie-szyi

Przyjmuje się, że zdejmowanie kołnierza ortopedycznego na noc nie jest konieczne, spanie wtedy ułatwić może specjalna poduszka ortopedyczna. W ortezie także może się Pani kąpać, jednak po zamoczeniu należy ją wysuszyć. Mimo uciążliwości, w trosce o zdrowie warto się przemęczyć i nie narażać kręgosłupa na niepotrzebne powikłania. Życzymy cierpliwości i zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.