Czy możliwe jest, że mimo to jestem w ciąży?

Dzień dobry. Ostatnia miesiaczka: 9.06. Ostatni raz kiedy wspolzylam: 24.06. 23.07. - nadal brak miesiączki Beta-hcg robiłam 3 razy: 11.07., 15.07. i 18.07. Wszystkie 3 wyniki negatywne. Czy możliwe że mimo to jestem w ciąży? Dziękuję. Maryla.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

negatywne testy ciążowe raczej nie wskazywałyby na obecność ciąży. Powinno się je przeprowadzać z użyciem porannego moczu i co najmniej 10 dni po stosunku.

Brak miesiączki może być więc spowodowany innymi czynnikami. Na takie opóźnienia wpływa przede wszystkim: nieodpowiednia dieta, wzmożony i częsty wysiłek fizyczny, nadmierny stres, zmiana miejsca na taki z innym klimatem, a także menopauza.

Nie można też wykluczyć innych przyczyn, tym razem chorobowych. Są nimi między innymi: infekcja intymna, obecność torbieli i polipów na jajnikach, endometrioza oraz mięśniaki macicy.

Oczywiście nie ma co popadać w jakikolwiek niepokój. Jeżeli miesiączka nie przyjdzie w krótkim czasie, to powinna się Pani umówić na wizytę kontrolną do ginekologa, który za pomocą odpowiednich badań znajdzie przyczynę opóźnienia okresu i zaplanuje dalsze postępowanie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym menopauzy:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-menopauzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.