Czy można tak wyleczyć stopy?

Witam. Mam 30 lat i mam płaskostopie, pięty mam trochę skierowane do środka. Nie odczuwam żadnych dolegliwości z tego powodu. Czy ćwiczeniami i wkładkami można jeszcze w tym wieku "naprawić stopy"?.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

płaskostopie można leczyć w każdym wieku, a to, czy dana metoda okaże się skuteczna zależy w dużej mierze od złożoności problemu.

Aby doradzić najlepszą terapię lekarz musi obejrzeć stopę oraz poszerzyć diagnostykę o wykonanie odpowiednich badań w tym kierunku. Najczęściej jest to badanie RTG stóp oraz badanie podoskopowe. W pierwszej kolejności ortopeda próbuje naprawić wadę poprzez stosowanie wkładek ortopedycznych na płaskostopie, zmianę obuwia oraz zalecenie odpowiedniej rehabilitacji ortopedycznej, a więc ćwiczeń na płaskostopie.

Jeśli obie metody nie przyniosą rezultatów lub wada jest na tyle poważna, że powoduje nieprzyjemne dolegliwości, to rozważyć można leczenie chirurgiczne. Jest ono skuteczniejsze niż metody zachowawcze, jednak niesie za sobą ryzyko powikłań, dlatego nie stosuje się go zbyt często.

Temat ten został poruszony w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plaskostopie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.