Czy można udać się do takiego specjalisty?

Czy można udać się do psychiatry, który nie specjalizuje się w mojej chorobie? Po wielu wizytach u psychologów jestem absolutnie pewien swojego dorosłego ADHD, aczkolwiek nie mogę znaleźć w moim mieście psychiatry, kto w liście leczonych chorób zawarł również ADHD. Czy umówienie się mimo to do wybranego psychiatry w takim przypadku nie stanowi żadnego problemu? Będzie on w stanie pomóc mi przepisać odpowiednią psycho/farmakoterapię? Dziękuję

Dzień dobry!

Na wstępnie warto wiedzieć, że diagnoza ADHD u dorosłych bywa bardzo trudna. Wielu Pacjentów z ADHD ma wcześniej stawiane liczne błędne diagnozy - depresji, nerwicy czy OCD. Dlatego warto umówić się do specjalisty, który się zajmuje na codzień diagnozą i pracą z osobami z ADHD. Jeżeli w Pana mieście nie ma takiej osoby może warto rozważyć wizytę online u odpowiedniego specjalisty?

Przed umówieniem się do specjalisty warto wiedzieć jak powinna wyglądać diagnoza ADHD u dorosłych - diagnozę stawia lekarz w oparciu o przeprowadzony przez psychologa test diagnostyczny.

Jak zatem wybrać odpowiedniego psychologa? Najważniejsze jest, bo miał doświadczenie w diagnozie i pracy z osobami z ADHD. To najprościej stwierdzić czytając opinie o specjaliście, gdzie Pacjenci zazwyczaj piszą o problemach, z którymi się u niego pojawili. Ważne także jest, by specjalista - niezależnie czy psycholog czy psychiatra - nie stawiał diagnozy bez przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu i wystandaryzowanego testu diagnostycznego. Są to narzędzia, które dają większą pewność trafnej i rzetelnej diagnozy. Jeżeli jeszcze miałby Pan jakieś pytania serdecznie zapraszam do kontaktu.