Czy muszę martwić się wirusem HBV?

Dzień dobry. Ostatnio trafiłam na artykuł o chorobach zakaźnych i przestraszyłam się wirusem HBV - taki zaraźliwy, nie pomyślałam że można się zakazić nawet u stomatologa czy kosmetyczki... W dodatku przebiega często bezobjawowo, a część ludzi samoistnie pozbędzie się wirusa. I tu są moje pytania: 1) czy osoba która sama się pozbyła wirusa może być źródłem zakażenia dla kogoś w przyszłości? 2) zrobiłam sobie testy na HbsAg i anty Hbs. HbsAg ujemny, anty hbs miano 70. Dodam że przeszłam pełen cykl szczepień po urodzeniu. jestem zdrowa osoba. Czy wartość tego miana jest poszczepienna (minęło 25 lat od szczepienia) czy to wartość nabyta po przechorowaniu? Mam się czym martwić?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Pani pokolenie jest całkowicie zabezpieczone przed wirusem szczepieniami. Poziom Pani przeciwciał potwierdza to iż jest Pani całkowicie zabezpieczona przed zakażeniem [wynik zabezpieczający to 10 - u Pani 70]. Pozdrawiam.