Czy odstawienie leków ma związek z powiększeniem się śledziony u osoby chorej na czerwienice?

Witam, Od 12 lat choruje na czerwienice, jestem pod stala opieka hematologa, do maja przyjmowalam po 1 tabletce dziennie XYDROXYCARBAMID. We wrzesniu 2016 r zachorowalam na zapalenie wrzodziejace podudzia,w zwiazku z tym w maju 2017 odstawiono mi ten lek, noga zaczela sie goic, wyniki krwi sie poprawily (przy stosowaniu XYDROXYCARDAMID mialam podwyzszone plytki oraz leukocyty) - obecnie plytki sa w normie, a leukocyty pomniejszone, jednakze powiekszyla mi sie sledziona -w 2016 roku badanie wykazaywalo 18cm, a obecnie osiaga wielkosc 22cm. Na chwile obecna zalecono mi powrót do XYDROXYCARBAMIDu przy dawce 1 tabletka co drugi dzien, mimo iz informowalam wielokrotnie, ze lek powoduje u mnie pogorszenie stanu zrowia. Dlatego tez bardzo prosze o odpowiedz czy odstawienie leku ma bezposredni zwiazek z powiekszeniem sie sledziony? Pozdrawiam Elzbieta

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że należy uznać iż bez leku następuję progresja choroby i objaw pod postacią powiększenia śledziony, proponuję kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego.