Czy osoba z pląsawicą może być lekarzem?

Witam. Czy jeśli w część mojej rodziny(w tym tata i babcia) mają pląsawice to czy to jest przeciwskazanie do zawodu lekarza bądź dentysty? Nie zrobiłam badań ale również mogę być chora. Pozdrawiam

Pląsawica jest spowodowana uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (OUN), w którego skład wchodzi mózg i rdzeń kręgowy. Uszkodzenie OUN może być spowodowane przez chorobę układu nerwowego, uraz lub toksyny.Pląsawica wrodzona jest spowodowana zaburzeniami genetycznymi.Pląsawice wrodzone należą do chorób postępujących, których nie można wyleczyć.

Pląsawica to szerokie pojęcie i w szerszej definicji obejmuje zespół objawów polegających na mimowolnych, nieprawidłowych ruchach ciała. Pląsawica najczęściej spowodowana jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego bądź uszkodzeniem części mózgowia np. na skutek urazu lub toksyn. Najlepiej porozmawiać na temat schorzenia z neurologiem.
Najczęściej mówiąc o pląsawicy ma się na myśli pląsawicę Huntingtona, a tą bardzo łatwo można zdiagnozować wykonując testy genetyczne (czasem test wyprzedza wystąpienie jakichkolwiek objawów). Choroba jest dziedziczona autosomalnie dominująco, co oznacza, że mężczyzna lub kobieta cierpiący na chorobę, mają 50% szans na przekazanie genu odpowiedzialnego za rozwój PH każdemu synowi czy córce. Jeśli w Pani przypadku wynik będzie pozytywny, to wybór drogi zawodowej jest osobistym wyborem. Oczywiście choroba ta rodzi konkretne ograniczenia w tym zawodzie (np. mimowolne ruchy pląsawicze, drżenie rąk) i ma charakter postępujący. Na razie nie ma metod leczenia tej choroby, ale jej objawy mogą pojawić się stosunkowo późno. Rozumiem, że u Pani ich póki co nie ma? Nie wiemy, czy posiada Pani feralny gen. Lekarz, szczególnie stomatolog, powinien być sprawny fizycznie, natomiast różne sytuacje życiowe pokazują, że wszystko jest możliwe. Choćby opisywany w książce przez słynnego neurologa Olivera Sachsa przypadek pacjenta z zespołem Tourette’a (choroba objawiająca się mimowolnymi tikami nerwowymi). Mężczyzna ten był uznanym chirurgiem, a jego dolegliwość nie przeszkodziła mu wykonywać kilkugodzinne operacje na pacjentach czy zostać pilotem (!). Pacjenci ufali mu, a on z satysfakcją wykonywał swoją pracę. Mimo choroby pokonywał swoje ograniczenia. Oczywiście nie jest to normą, ale zarazem pokazuje, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Wszystkiego dobrego!

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl