Czy po wyleczeniu anoreksji jest szansa na ciążę?

Czy jest szansza na zajście w ciążę po wyleczeniu anoreksji? Czy zawsze ona prowadzi do bezpłodności?

Witam, oczywiście, że jest taka szansa, jeśli tylko badania ginekologiczne i hormonalne bedą w normie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć dzieci. Natomiast zachęcałabym do samoobserwacji i ewentualne go wsparcia podczas ciąży i po narodzinach dziecka, aby zmiany jakie wówczas zachodzą w organizmie i sposobie odczuwania kobiety nie przyczyniły się do nawrotu choroby. Pozdrawiam

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, wyleczone zaburzenia odżywiania nie muszą pozostawiać śladów zdrowotnych w przyszłości. Oczywiście wszystko zależny od tego, jak długo trwała choroba oraz jakie zmiany, wyniszczenia w organizmie w tym czasie wystąpiły i na jaką skalę. U kobiet chorujących na anoreksję częstym objawem jest zaburzenie miesiączki. Zazwyczaj jednak, kiedy waga wraca do normy, pojawia się również miesiączka, co jest jednym ze znaków powrotu organizmu do stanu równowagi. Stosowanie odpowiedniej terapii wpływa na to, że większość kobiet chorych na anoreksję jest płodnych i może zajść w ciążę. Mogą oczywiście istnieć inne czynniki wpływające na płodność. Jeśli jest to dla Pani ważne, to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja u ginekologa w celu zbadania płodności.
Pozdrawiam.