Czy podać niemowlęciu antybiotyk?

Dzień dobry, mój 8 miesięczny maluszek już 6 dzień miewa gorączki dochodzące do 39°. W tym czasie pojawiły się dwa ząbki. Temperaturę zbijam bardzo łatwo czopkami bo wszystko co próbuje podawać doustnie wymiotuje. Wczoraj byliśmy u lekarza i przepisał Amotaks bo stwierdził niewielkie zapalenie lewego ucha. Proszę o poradę czy rzeczywiście stosować ten antybiotyk.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie powinien Pan trzymać się wytycznych pediatry, bądź – jeżeli nie ufa Pan jego diagnozie – należy skonsultować się z innym pediatrą. By ocenić zasadność podawania antybiotyku konieczne jest zbadanie dziecka, bez tego niestety nie sposób odpowiedzieć na Pańskie pytanie. Na temat antybiotyków może Pan przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-u-dzieci.

Niemniej trwająca niemal tydzień gorączka jest objawem toczącego się w organizmie stanu zapalnego, z którym organizm walczy. Ustalenie przyczyny takiego stanu jest kluczowe – zapalenie ucha, jak i każda inna choroba w przypadku tak małego dziecka może być poważną infekcją, którą należy leczyć jak najszybciej. Zapalenie ucha u dzieci jest często spotykane – jeżeli lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny nie zniwelowały infekcji, to może to oznaczać konieczność antybiotykoterapii. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zapalenie-ucha-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.