Czy podczas stosowania antybiotyku doszło do zapłodnienia?

Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy w tej sytuacji zajście w ciąże jest prawdopodbne. Podczas brania antybiotyku duomox zabezpieczałam się dwojako( tabletki vines i prezerwatywa), jednak doszło do zsunięcia prezerwatywy pod koniec stosunku. Została ona w środku i od razu ja wyciagnełam. Obawiam się, że mogło dojść do zapołodnienia. Czy jest duże ryzyko zajścia w ciążę? Dodam, że choruję również na cukrzycę t1.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wszystko zależy od tego, czy nasienie znajdujące się w prezerwatywie miało kontakt z drogami rodnymi. Jeśli tak, to oczywiście istnieje ryzyko zajścia w ciążę.

Ryzyko to nie jest jednak tak duże jak w przypadku osób, u których prezerwatywa jest jedyną formą antykoncepcji. Pani dodatkowo stosowała doustną antykoncepcję hormonalną, której działanie mogło być zaburzone z powodu antybiotykoterapii. Ciężko jednak jest określić, w jakim stopniu antybiotyk Duomox wpłynął na działanie tabletek antykoncepcyjnych.

W takim przypadku najlepiej jest wykonać test ciążowy po co najmniej 14 dniach od tego zdarzenia. Negatywny wynik testu ciążowego wykluczy możliwość zapłodnienia w opisany przez Panią sposób.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prezerwatywa-zostala-w-srodku-1,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prezerwatywa-zostala-w-srodku-kiedy-mozna-wykonac-test-ciazowy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-stosowac-antybiotyk-duomox-podczas-brania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.