Czy powiększone węzły chłonne i guzki pod pachami to poważna sprawa?

Po lewą pachą miałam powiększony węzeł chłonny, po antybiotykoterapii zniknął, ale pojawiły się małe, przesuwalne guzki pod obiema pachami. Byłam u onkologa, zrobił mi USG. Oto wynik badania: "Piersi o utkaniu gruczołowym. Zmian ogniskowych nie stwierdzono. Nie stwierdzono zmienionych okolicznych węzłów chłonnych. W obu dołach pachowych, pod skórą, obecne ogniska hipoechogeniczne wielkości ok. 12 x 4 mm (hydradenitis?)". Lekarz powiedział, żeby nic z tym nie robić, chyba, że będą się znacznie powiększać i boleć. Czy to nie jest poważne i czy nie powinnam zrobić jakichś dodatkowych badań?

Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wydaje się, że guzki nie budzą bezpośrednio niepokoju onkologicznego. Niestety nie można wskazać żadnych badań, które w sposób nieinwazyjny mogłyby wskazać dokładnie przyczynę zmiany.
Ciągle najważniejszym i ostatecznym badaniem pozostaje biopsja i badanie histo-patologiczne. Jednakże jeśli wg lekarza prowadzącego nie istnieją wskazania do tego badania to wydaje się, że wystarczającym działaniem jest postawa wyczekująca z regularnym samobadaniem oraz regularnym badaniem USG.
Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.

Redakcja abcZdrowie.pl