Czy powinnam dodatkowo pójść do ginekologa?

Dzień dobry od pół roku jestem na plastrach Evra. Tydzień temu zmieniłam plaster parę godzin później ( zamiast rano to wieczorem) i dzień później wystąpiło brązowe plamienie. Trwało przez tydzień i teraz w tygodniu "okresu" wystąpiło normalnie krwawienie. Czy to znaczy że wszystko jest okej? Czy powinnam dodatkowo pójść do ginekologa albo się zabezpieczyć. Dodam że w tygodniu tego plamienia byłam chora i miałam dużo stresu( jeśli to ma jakiś wpływ)
KOBIETA, 19 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

brązowe plamienie, o którym Pani wspomina miało najprawdopodobniej związek z opóźnieniem w zmianie plastra antykoncepcyjnego. Stres oraz infekcje również nie są obojętne dla organizmu, choć nie powinny wpływać na występowanie krwawień śródcyklicznych podczas stosowania antykoncepcji.

Jeśli chodzi o opóźnienie w zmianie plastra Evra, to wiele zależy od tego, jak duże było to opóźnienie oraz którego plastra dotyczyło. Szczegółowe informacje znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania. Stosowanie dodatkowego zabezpieczenia jest konieczne w przypadku opóźnienia w naklejeniu pierwszego plastra, w środkowej oraz końcowej części cyklu nie jest natomiast wymagane, pod warunkiem, że plaster był prawidłowo noszony przez tydzień poprzedzający opóźnienie.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/10-godzinne-opoznienie-w-przyklejeniu-plastra-antykoncepcyjnego-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednodniowe-opoznienie-w-przyklejeniu-pierwszego-plastra-antykoncepcyjnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/6-godzinne-opoznienie-w-zmianie-plastra-antykoncepcyjnego-a-mozliwosc-zajscia-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.