Czy powinnam przerwać na jakiś czas stosowanie tabletek?

Witam Chciałabym się dowiedzieć czy po braniu tabletek przez okres 2 lat powinno się przerwać stosowanie aby wrócił „normalny cykl miesiączkowy”? Na wielu forach można spotkać się z odpowiedzią i tak i nie

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie ma takiej konieczności. Tabletki nowszej generacji zawierają mniejszą ilość hormonów, nie mają negatywnego wpływu na gospodarkę hormonalną kobiety i odstawianie ich na okres miesiąca lub dwóch raz w roku grozi rozregulowaniem tej gospodarki. Więcej o przerwach w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przerwy-w-stosowaniu-pigulek-antykoncepcyjnych. Podsumowując, obecnie nie ma żadnych przesłanek medycznych, mówiących o tym, że należy robić przerwę po długim okresie zażywania pigułek antykoncepcyjnych. Inne mity o antykoncepcji hormonalnej zostały omówione w naszej infografice, być może będzie Pani zainteresowania: https://parenting.pl/mity-dotyczace-antykoncepcji. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.