Czy powinnam schudnąć z moją wagą?

Dzień dobry! W przeszłości chorowałam na anoreksję. Moja najniższa waga to 39 kg przy 154 cm wzrostu. Dzięki interwencji mamy i lekarzy szybko doszłam do 45 kg. Przez kilka lat utrzymywałam tę wagę, ale nie miesiączkowałam. Potem gwałtowanie zmieniło się moje nastawienie do jedzenia - zaczęłam się objadać. Obecnie ważę 59 kg przy 154 cm, miesiączkuję. Czy powinnam schudnąć? Czuję się grubo, ale nie wiem, czy to prawda, czy moje oczy przekłamują (ważąc 38 kg też czułam się grubo). Proszę o radę

Witam, anoreksja jest to straszna choroba wyniszczająca organizm jak i psychikę. Pani waga jest prawidłowa. Waga powinna być porównywana do wzrostu jeśli ma się wzrostu 154 to powinno się ważyć 54 kg w czym +5 kg tolerancji. Z pani wypowiedzi wnioskuję, że jeszcze się pani nie uporała z własną samooceną. Proponuję spotkać się z psychologiem na sesji aby poprawić swój stosunek do siebie (do swego ciała). Pozdrawiam

Witam
Zapewne wie Pani o tym, że przyczyną anoreksji, czyli Jadłowstrętu
psychicznego
, są przede wszystkim czynniki psychologiczne
takie jak: niska samoocena, krytycyzm i surowa ocena siebie,
brak wiary w swoje możliwości, mniejsza odporność na stres
i trudności życia codziennego, unikanie bliskich więzi z ludźmi
z powodu trudności w nawiązywaniu kontaktów emocjonalnych,
zniekształcony obraz siebie i wiele innych.
Dlatego, w przypadku anoreksji, podstawą leczenia jest psychoterapia.
Przypuszczam, że w Pani przypadku zostały wyleczone objawy, natomiast
przyczyny nadal dręczą Pani duszę.
Zachęcam do psychoterapii, podczas której leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się
sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie, ewentualnie podjąć
terapię, to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

Jeśli jeszcze Pani tego nie zrobiła, gorąco zachęcam do konsultacji z psychoterapeutą. Zaburzenia odżywiania do często bardzo złożony problem, związany z poczuciem własnej wartości, cechami osobowości, tym jak postrzega się swoje ciało - czyli obrazem swojego ciała. Zazwyczaj po kilku rozmowach specjalista podzieli się z Panią swoimi uwagami i wskazówkami i zaproponuje najbardziej odpowiednią formę pomocy dla Pani. Jeśli to Panią zainteresuje, to zapraszam na moją stronę internetową. W zakładce "czytelnia" znajdzie Pani kilka słów na temat zaburzeń odżywania.

Pozdrawiam
Karolina Matlak