Czy przed laparoskopią konieczna jest lewatywa?

Dzień dobry, chciałabym się zapytać czy przed planowaną operacją laparoskową usunięcia mięśniaków powinno wykonać się lewatywę?. Nie mam możliwości zapytać lekarza prowadzącego, a mam zglosić się z samego rana w dnju zabiegu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Zabieg laparoskopii polega na użyciu specjalnych przyrządów, dzięki którym w sposób mało inwazyjny można przeprowadzić operację w jamie brzusznej.

Aby dobrze przygotować się do takiego leczenia, kilka dni przed zabiegiem zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej. Dzień przed samą operacją powinno się przeprowadzić oczyszczanie jelita grubego. Stosowane są różne metody: można wziąć środki przeczyszczające albo wykonać wspomnianą przez Panią lewatywę.

Jak przeprowadzić lewatywę może Pani przeczytać w naszym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-zrobic-lewatywe-wskazania-przeciwwskazania-rodzaje-dzialanie-lewatywy

Należy pamiętać, że przeciwwskazaniami do jej wykonania są między innymi: niewydolność nerek, niedrożność jelita, czy nudności i wymioty. Dlatego też zachęcamy, by jednak skontaktować się z lekarzem przed planowanym zabiegiem - jeśli nie można skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi operację, to proszę zapytać lekarza rodzinnego.

Więcej o zabiegu laparoskopii dowie się Pani z naszego artykułu:

https://portal.abczdrowie.pl/operacje-laparoskopowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.