Czy przyczyną podwyższonego CRP może być niedoczynność tarczycy?

Witam, w ciąży nabawiłam się niedoczynności tarczycy, którą mam niestety do teraz, choć już pół roku po porodzie. Obecny mój wynik to 7,14. Przy tym wyszło podwyższone CRP- 9,65. Czy możliwe, że prowodyrem podwyższonego crp jest utrzymująca się niedoczynność? Dodam, że około dwa miesiące temu tomografia wykryła przewlekłe zapalenie zatok, brałam antybiotyk. mam również duże problemy z żylakami oraz kręgosłupem. Jestem dosyć dobrze przebadana, dlatego martwi mnie to CRP. Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Kasia, lat 32

Lek. Paweł Szadkowski

CRP nie jest badaniem specyficznym i może być podwyższone w wielu stanach. Jednak mało prawdopodobne żeby podwyższony wynik by bezpośredniego spowodowany niedoczynnością tarczycy. Koniecznie jednak trzeba zadbać o prawidłowe wyrównanie hormonów tarczycy. Wartość odcięcia CRP dla reakcji ostrej fazy – 10 mg/l.