Czy rozpocząć stosowanie Lamotrix przed maturą?

Witam, wczoraj został mi przepisany lamotrix, by ustabilizować nastrój. Tylko nie wiem, czy zacząć brać ten lek, gdyż za tydzień mam maturę, a nigdy wcześniej nie brałam psychotropów i boję się, że to jakoś źle na mnie wpłynie. Poza tym wydaje mi się, że te zmiany nastroju spowodowane są tym, że cały czas prowadzę wewnętrzną wojnę, próbuję hamować swoje uczucia, emocje i cały czas czuje sprzeczność.Dodatkowo jestem neurotykiem.Czy powinnam teraz zacząć brać leki?Przepisana dawka to 50mg dziennie

Jeśli lekarz znając Pani sytuację przepisał lek- warto rozpocząć przyjmowanie. Jeśli jednak ma Pani poważne wątpliwości, co do leczenia ty lekiem- warto ponownie skonsultować się z lekarzem i go dopytać o przyczyny zapisania leku i możliwe konsekwencje związane z Pani sytuacja życiową.

Wygląda na to, że obecny okres jest dla Pani czasem wielu stresów naraz. Hamowanie emocji i toczenie wewnętrznej wojny z pewnością kosztuje Pani dużo wysiłku, ale też może być źródłem cierpienia i bólu. Perspektywa brania leku stabilizującego nastrój i zbliżająca się matura mogą dodatkowo potęgować napięcie i lęk. Niestety nie ma takiego leku, który rozwiązałby nasze wewnętrzne konflikty i dylematy emocjonalne. Stabilizator nastroju pomoże uzyskać równowagę na poziomie neurochemicznym, jednak nie wyrówna problemów psychologicznych. Zachęcam Panią do tego, żeby zapytać lekarza psychiatrę jaka jest konkretna diagnoza przez niego postawiona i czy branie leku jest konieczne. W wielu przypadkach wewnętrzne konflikty emocjonalne można skutecznie rozwiązać korzystając z odpowiedniej psychoterapii. Czasem rzeczywiście leczenie powinno iść dwutorowo i obejmować farmakoterapię. W obu przypadkach potrzebna jest jednak wiarygodna diagnoza Pani problemu. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do zasadności brania zleconego leku – zawsze może Pani zasięgnąć porady u jeszcze jednego specjalisty psychiatry. Warto także udać się na konsultację psychoterapeutyczną, bo być może problem można rozwiązać bez stosowania leku. Życzę Pani powodzenia w nadchodzącym ważnym dla Pani czasie.

Serdecznie pozdrawiam.