Czy silne pieczenia brzucha, klatki piersiowej i rąk mogą być zaburzeniami nerwowymi?

witam jak już pisałam lecze się na nerwicę lękową,zaczełam zażywać xetanor 20mg,chciałabym się tylko jeszcze upewnić czy silne pieczenia brzucha ,katki piersiowej i rąk mogą być zaburzeniami nerwowymi,lekarz rodziny stwierdził właśnie tak,lub od xetanoru

Zaburzenia nerwicowe zawsze mają u podłoża lęk. Przeżyciom lękowym często towarzyszą zaburzenia somatyzacyjne o przeróżnych objawach sugerujących bliżej nieokreślone schorzenia somatyczne. Objawy przez Panią opisywane mogą zdecydowanie należeć do tego rodzaju problemów zdrowotnych. Pieczenie ciała jest bardzo mało specyficzne. W dokładniejszej ocenie objawów i zakwalifokowaniu ich do objawów o podłożu emocjonalnym wskazane jest pogłębienie wywiadu. Jeśli objawy te utrzymują się dłużej, wiąże je Pani z sytuacjami stresującymi wywołującymi, wyraźnie zmniejszają się w okresach np. wakacyjnych itd, to można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć że są to objawy nerwicowe. Zażywanie paroksetyny raczej nie powoduje pieczenia choć proponowałbym zwrócić uwagę na sóre, czy nie pojawiają się zmiany skórne charakterystyczne dla alergii. Jeśli to nie uczulenie na lek to wskazane jest poczekanie na działanie leku pojawiające się po 2-3 tygodniach lub podwyższenie dawki leku lub dołączenie do obecnego leku preparatu o działaniu synergistycznym - nasilającym działanie p.lękowe.

Witam,
mogą być to objawy zaburzeń lekowych. Jednak zawsze w przypadku zaburzeń lękowych ważne jest także leczenie psychiatryczne i także bardzo istotne psychoterapeutyczne. Może warto rozważyć i tą opcję. Warto udać się do psychoterapeuty ponieważ to pomaga bardziej trwale rozwiązać problem, jeśli przy podstawowym leczeniu nie ma poprawy. Choć być może na tą poprawę trzeba nieco poczekać. Jeśli jednak Pani problemy będą się utrzymywały być może warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym o możliwości skierowania do psychiatry bądź do Poradni Zdrowia Psychicznego.