Czy skoki ciśnienia mają wpływ na dziecko?

Witam! Jestem w 20. tygodniu ciąży. Wczoraj wieczorem dopadł mnie silny ból klatce piersiowej przenikający do placów, trwający godzinę. Towarzyszyło mu wysokie ciśnienie 135/100. Dzisiaj ciśnienie jest niższe - 120/70. Czy ten stan ma wpływ na dziecko? Denerwuje się bardzo, ponieważ pierwsza ciąża zakończyła się niepowodzeniem.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani udać się niezwłocznie do swojego lekarza rodzinnego, do przychodni, w celu wykonania EKG. Warto by mierzyła sobie Pani ciśnienie kilka razy dziennie. Po kilku dniach takich pomiarów, z zapisanymi wynikami i wynikiem EKG należy się udać do lekarza prowadzącego ciążę. Zleci on badanie moczu, krwi i stwierdzi czy nie występuje u Pani nadciśnienie indukowane ciążą. W takim przypadku niezwykle istotne jest wprowadzenie leków stabilizujących ciśnienie na odpowiednim poziomie.

Proszę nie lekceważyć opisanych w pytaniu objawów.

Pozdrawiam serdecznie!