Czy soki owocowe psują szkliwo?

Soki Owocowe psują szkliwo

Soki owocowe mają kwaśne pH i mogą powodować miejscowe osłabienie powierzchniowych warstw szkliwa. Naturalne kwasy wchodzące w skład soków zmiękczają szkliwo i są przyczyną jego ścierania. Picie soków w nadmiarze może osłabić szkliwo na tyle, że pojawi się nadwrażliwość zębów a nawet zacznie rozwijać się w nich próchnica. Należy pamiętać aby nie myć zębów nigdy bezpośrednio po wypiciu dużej ilości soków owocowych, zaleca się odczekać co najmniej 15 minut. Wcześniej można wypłukać jamę ustną wodą lub płynem do płukania.

Witam. Tak najbardziej traumatyczne dla szkliwa są kwasy, również te znajdujące się w sokach. Dlatego zaleca się po ich wypiciu przepłukanie ust wodą a zębów nie należy myć co najmniej godzinę ( kwas rozmiękcza szkliwo).
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Witam! Nadmierne spożywanie soków może wpłynąć na uszkodzenie szkliwa. Główna przyczyną są kwasy zawarte w sokach. Wtórną przyczyną są duże ilości łatwo przyswajalnych przez bakterie cukrów zawartych w tychże sokach. Pierwszym symptomem jest wzrost nadwrażliwości szkliwa. Takie objawy są odnotowane w społeczności szwajcarskiej (szklanka soku na śniadanie). Po wypiciu soku zalecane jest opłukanie jamy ustnej czystą wodą. Picie soków przez słomkę również skraca czas kontaktu z powierzchnią zębów.
Pozdrawiam!