Czy sposób pobierania krwi ma wpływ na d-dimery?

Czy sposób pobrania krwi (pobranie trwało około 3 minut, dopiero gdzieś po minucie zaczęła lecieć krew) mogło mieć wpływ na wynik d-dimery, który wyniósł 14 tys? Zostałam wysłana do szpitala, gdzie powtórzono badania i zrobiono także rtg (podejrzenie zatoru) i wszystko wyszło w normie, d-dimery także w normie. Nie przyjmuje żadnych leków prócz antykoncepcji.

Tak, sposób pobierania, przechowywania i przygotowywania krwi do badania ma wpływ na wynik testu i może być przyczyną tzw. błędów przedlaboratoryjnych.