Czy stosuję odpowiednią dietę i powinnam ją kontynuować?

Witam, Mam 21 lat i obecnie ważę 70kg przy wzroście 170cm. Dobiega właśnie 14. tydzień mojego odchudzania, w ciągu tego czasu schudłam 7kg. Szczerze powiedziawszy problem z wagą pojawił się u mnie w wieku 14 lat, gdy w okresie dojrzewania miałam ogromny apetyt, no ale oczywiście nie przejmowałam się tym zbytnio. W ciągu kolejnych lat waga w postaci 70kg około utrzymywała się, lecz przez ostatnie kilkanaście miesięcy niestety zdarzyło mi się przytyć do 77kg. Strasznie mnie to przeraziło i natychmiast przeszłam na dietę. Wcześniej moje diety trwały góra tydzień, także efektów nie było. W mojej rodzinie raczej nikt nie ma problemów z nadwagą, wiem że ją sobie przysporzyłam przez objadanie się wieczorami i piciem piwa. Nawet to, że trenowałam piłkę nożną nie pomagało przy takim moim jedzeniu. Jestem osobą zdrową i sprawną, raz w roku tylko dopada mnie przeziębienie, więc tyle moich chorób. No ale wróćmy do mojej diety, która stosuje od 14 tygodni, jak wcześniej wspomniałam. Polega ona na jedzeniu porządnego śniadania (podobno zmniejsza to ryzyko napadu głodu na kolacje i dostarcza energii na pierwszą część dnia) i oczywiście nie spożywania posiłków po godzinie 19. Właściwie to ja już koło godziny 18 staram się nie jeść, wcześniej zjadam skromną kolację. Stosuję także zasadę 'jedz połowę'. Porcje obiadowe czy inne nakładam sobie na mały talerzyk w sporo mniejszych porcjach niż miałam to w zwyczaju wcześniej. Często zdarza się, że na śniadanie zjadam obiad odgrzewany z poprzedniego dnia, bo jak wracam późno z uczelni to przecież nie wyłamię się i nie zjem 'po czasie' posiłku :) tylko czy aby nie jest to bardzo niezdrowe? Na obiad są makarony, ryże z sosem czy też zwyczajne kotlety. Do tego wypijam po 2-3 gorące herbaty, które pijam z łyżeczką cukru. To jest zwykła czarna herbata z pomarańczą. Oczywiście dodatkowo także pijam sporo wody mineralnej. Ogólnie staram się wszystko, co w domu jest, nie chce wprowadzać jakichś rygorystycznych diet. Wiadomo, że ograniczam i uważam na wysokokaloryczne produkty i jak są podawane to albo wybieram coś innego albo z braku innej możliwości zjadam to, ale w minimalnych porcjach. Ostatnio zaczęłam stosować lek na usprawnienie pracy jelit, gdyż mam trochę zaburzone wypróżnianie się (nie wiem czym jest spowodowane) oraz łykam chrom organiczny. Jeszcze powinnam dodać, że studiuję dwa kierunki dziennie także trochę biegam na uczelnie, bo blisko nie mam i trenuję ergometr wioślarski na którego trening uczęszczam 3-4 razy w tygodniu. Trening trwa około 1,5 godziny. Ogólnie chciałam się zapytać czy moje odchudzanie i cały mój tryb życia z tym związanych jest w miarę prawidłowy? Może coś powinnam jednak zmienić albo mogłabym, żeby ulepszyć dietę? Bo mam założenie, że chcę schudnąć do co najmniej 65kg a może i 62kg jakbym dała radę. Z góry dziękuję za radę i proszę wybaczyć, że aż takie wypracowanie mi wyszło, ale chciałam ujawnić jak najwięcej szczegółów. Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz :)
21 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim w chwili obecnej Pani BMI mieści się w zakresie normy - gratuluję sukcesu.
Co do odżywiania - nie wspomniała Pani o warzywach, owocach, produktach mlecznych.
Powinna Pani jadać regularnie i różnorodnie.

Ilość porcji produktów z poszczególnych grup żywności, które należy spożyć każdego dnia, oddaje Piramida Zdrowego Żywienia:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g

Myślę, iż jeśli spożyje Pani danie obiadowe na śniadanie - nic się nie stanie.
Niemniej proszę zwrócić szczególną uwagę na dodatek warzyw.
Warto również wypić do posiłku napój mleczny.
Co do kotletów, najlepiej gdyby były przygotowane metodą gotowania/gotowania na parze/duszenia.

Nie musi Pani ograniczać pory ostatniego posiłku, do godziny 19.
Jeśli chodzi Pani spać późno, istotne jest aby ostatnie jedzenie spożyć na ok. 3 h przed snem.

Piwo i inne napoje alkoholowe rzeczywiście są źródłem zbędnych kcal:
http://portal.abczdrowie.pl/alkohol-pusta-przyjemnosc

Czy lek usprawniający pracę jelit został Pani przepisany przez lekarza?
Zaparciom zapobiega błonnik.
Znajdzie go Pani w warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych.
Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu.

Dobrze, gdyby dodawała Pani codzienne lekkie ćwiczenia (www.abccwiczenia.pl).
Może Pani na nie przeznaczać 15-30 minut dziennie.

Pozdrawiam