Jaką dietę stosować?

Witam:) Mam na imię Anita i mam 22 lata. Obecnie ważę 75 kg przy wzroście 167 cm jednak o tyle dobrze, że moja figura jest proporcjonalna, mam figurę klepsydry. Prowadzę tryb życia siedzący jednak staram się 2-3 razy w tygodniu ćwiczyć. Wcześniej stosowałam różne diety między innymi kopenhaska. W rodzinie występuje otyłość, jednak nie uzgodniłam tego z lekarzem. Od ponad roku nie jem pieczywa, jeżeli już to w minimalnych ilościach, piję herbatki odchudzające różnego rodzaju, nie piję kawy oraz alkoholu, jednak mam problem ze słodyczami, a szczególnie w sytuacjach stresowych. Jem bardzo dużo owoców, oraz staram się jeść ostatni posiłek przed godziną 18-19. W jadłospisie omijam produkty smażone. Pracę zaczynam o godzinie 7-30 ale rano nie jem śniadania, gdyż mój żołądek sitę ego nie domaga. Pierwszy posiłek zjadam w godzinach od 9-11 ( twarożek z musli, jogurt rzadkość pszenna bułka z serem gdyż nie przepadam ze wędlinami) drugie śniadanie owoc lub coś słodkiego o godzinie 12-13. Obiad zjadam po pracy i jest to różnie 15-17 ( np. ziemniaki z sosem i kurczakiem)w zależności od dnia czasami jest to mój ostatni posiłek a czasami zjem na kolację płatki z mlekiem lub jogurt. W ciągu dnia pije dużo wody mineralnej niegazowanej. Wcześniej stosowałam tabletki antykoncepcyjne, gdyż miałam problemy hormonalne. Teraz gdy wszystko jest już ok odstawiłam. Chciałabym poznać i stosować konkretna dietę która naprawdę by mi pomogła schudnąć. Mam średnią motywację ale umiem się dostosować do planu diety (dietą kopenhaską przeszłam w całości pomimo małych rezultatów). Mam nadzieję, że uzyskam od Państwa pomocy, gdyż chciałabym osiągnąć cel 57 kg:) Pozdrawiam:)

Witam,

Pani BMI wynosi 26.9 (norma 18,5-25).
Oznacza to nadwagę.

Powinna Pani wybierać:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast-foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Z metod kulinarnych najkorzystniejsze jest gotowanie na parze – pozawala na „zaoszczędzenie” witamin i składników mineralnych, traconych w czasie obróbki kulinarnej. Należy unikać smażenia. Jedzenie może być także przygotowywane metodą pieczenia, duszenia w małej ilości tłuszczu. Należy zrezygnować z zagęszczania zup i zabielania.

Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych.
Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast-food, słodyczy, cukru.
Zamiast kolorowych napojów gazowanych polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej.
Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą.
Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty.
Zupy nie powinny być zabielane.
Należy zrezygnować z tłustych sosów.
Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki
Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów.
Trzeba pamiętać o umiarze.
Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania.
W ramach przekąsek można jeść sałatki owocowe z dodatkiem jogurtu naturalnego, musy owocowe, koktajle na bazie odtłuszczonego mleka/kefiru/maślanki i owoców, jogurty, owoce, warzywa, batony zbożowe.

Przykładowe ćwiczenia znajdzie Pani na www.abccwiczenia.pl
Minimum to 30 minut aktywności dziennie.
Pozdrawiam