Czy mam odpowiednią wagę? Jaką odpowiednią dietę zaproponawalibyście mi?

Witam! Mam 15 lat, ważę 64,8 kg i mierzę 171 cm. Chodzę na treningi siatkówki 4 razy w tygodniu i ćwiczę przez 1,5h. Mimo tego nie mogę schudnąć. Wcześniej niestety nie podejmowałam żadnych prób odchudzania. Mojego taty rodzeństwo (4 osoby) cierpią na nadwagę, ale mój tato nie. U lekarza nie byłam, aby wykluczyć prawdopodobieństwo otyłości. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Dzień powszedni nie różni się z dniami w weekendy, a wygląda to tak: 1) 7:15 - kanapka(masło, ser, szynka, ketchup, musztarda i sałata) + herbata 2) 9:45 - 3 kanapki (to samo co na śniadanie) 3) 14:30 - wizyta w mcdonaldzie (choć nie zawsze) 4) 15:30 - obiad (głównie zupa- rosół, pomidorowa; II danie- gulasz z ziemniakami, częściej kurczak z ziemniakami i z sosem własnym) 5) 16:00 - 20:00-podjadanie z lodówki 9 szyneczka, czekoladka) 6) 20:00 - 4-5 kanapek ( masło, ser, szynka, ketchup, musztarda). Pozdrawiam, Agata

Agato,

Twoja masa ciała jest prawidłowa. Jesteś wysoka, ale mieścisz się w normach i nie powinnaś martwić się nadwagą, ponieważ jej nie masz. Natomiast powinnaś zwrócić większą uwagę na to co jesz, ponieważ Twój sposób odżywiania nie do końca jest prawidłowy.
Po pierwsze dobrze, że ćwiczysz - każda aktywność fizyczna przynosi duże korzyści zdrowotne i procentuje na lata, ale od samego ćwiczenia nie schudniesz. Jeśli spożywamy więcej kalorii niż spalamy, to bilans energetyczny organizmu jest dodatni, co oznacza, że nie schudniemy.
Po drugie - otyłość może mieć podłoże genetyczne, ale zazwyczaj dziedziczy się skłonność do otyłości (o ile nie są to choroby genetyczne), a nie samą otyłość. To czy nadwaga wystąpi w dużej mierze zależy od stylu życia, więc jeśli będziesz ćwiczyć i zdrowo się odżywiać nie powinnaś się tym martwić.
Widzę, że spożywasz kilka posiłków w ciągu dnia, ale nie znam dokładnie ich kaloryczności i wydaje mi się, że może być nieco za wysoka. Zacznijmy od śniadania:
- pierwsze śniadanie powinno być większe od drugiego -rano musisz zjeść więcej, by pobudzić metabolizm i dać sobie zastrzyk energii na cały dzień. Mogą to być kanapki, które spożywasz, ale postaraj się zamiast ketchupu i musztardy dodać do nich więcej warzyw: pomidory, ogórki, paprykę, szczypiorek, czy rzodkiewki. Zamiast kanapek zjedz czasem musli lub owsiankę z owocami lub omlet z warzywami.
- drugie śniadanie - powinno być mniej obfite - może to być również kanapka, ale spróbuj też jogurtów, kefirów, owoców, sałatek
- wizyta w McDonald's - z tego posiłku radziłabym zrezygnować! nie jest to dobry nawyk, a nadmierna konsumpcja tego typu produktów jest szkodliwa dla zdrowia. Jeśli jesteś głodna przed obiadem, weź do szkoły dodatkowe jabłko, czy jogurt i wodę mineralną. Jeśli  już musisz odwiedzić fast food z rówieśnikami, to wybierz sałatkę lub inną lekką przekąskę zamiast bułki, czy frytek.
- obiad- to drugi ważny posiłek w ciągu dnia, dodaj do niego warzywa - sałatki, surówki, gotowane jarzyny - zbliża się lato, mamy coraz większy wybór świeżych warzyw, więc jadaj częściej dania na bazie warzyw np. leczo, chude mięso z jarzynami, warzywa zapiekane z mięsem, ryby duszone z jarzynami - staraj się jeść jak najwięcej warzyw w postaci surowej i unikaj sosów do ziemniaków
- podjadanie -to kolejny zły nawyk, zwłaszcza, że piszesz, że jest to czekolada lub szynka - w ten sposób możesz spożyć nawet więcej kalorii niż podczas obiadu. Zrób przerwę po obiedzie i po około 2-3 godzinach zrób sobie przekąskę - świeży owoc lub warzywo, pieczone jabłko, kefir lub inny produkt mleczny, sok owocowy, suszone owoce, czy kawałek drożdżowego ciasta itp.
- kolacja - ten posiłek zjedz 2-3 godziny przed snem i postaraj się, by nie był, tak obfity jak śniadanie - mogą to być kanapki, albo danie na ciepło.
Jeśli będziesz spożywać regularne posiłki, nie będziesz odczuwać głodu. Twój wiek nie jest odpowiedni na odchudzanie, ale to bardzo ważny okres, w którym powinnaś dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników do jego rozwoju. Nie zapominaj o produktach mlecznych dostarczających wapnia i produktach zbożowych z pełneo przmiału. Tutaj znajdziesz cenne wskazówki na temat zdrowej diety: http://abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia oraz: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski.

Pozdrawiam serdecznie

Agato,

nie podałaś jaką wagę docelową masz na myśli. Obecna mieści się w normie i nie ma powodów do jej gubienia ze względu na nadwagę. Dobrze, że ćwiczysz. Mając taki nawyk możesz pomyśleć o wdrożeniu ćwiczeń modelujących sylwetkę, np. na siłowni.
Warto skonsultować się z dietetykiem, aby nieco uporządkować dietę a w przypadku ćwiczeń fizycznych - przemyśleć ilość dostarczanych węglowodanów, tłuszczy i białek tak, by było widać ich efekty.