Czy szczepienie na wściekliznę jest jeszcze skuteczne?

Witam. Mam pytanie odnośnie szczepionki na wściekliznę. W 2020 roku 24.02, 27.02, 02.03, 09.03, 23.03 byłem zaszczepiony szczepionką po ekspozycji na wściekliznę VERORAB po ugryzieniu przez dzikiego kota, który następnie uciekł. Po niecałych dwóch latach pech chciał, ze wydarzyła się podobna sytuacja i tez ugryzł i podrapał mnie kot w lesie, chciałem go pogłaskać. Zostałem zaszczepiony już tylko dwoma dawkami tej samej szczepionki VERORAB, w dniach 11.01.2022 roku oraz 14.01. Niedawno, koło miesiąca temu ugryzł mnie nieznany piesek, w nogę. Przechodziłem obok, piesek do mnie przybiegł i mnie ugryzł, tez uciekł. Pytanie brzmi, co w tej sytuacji zrobić? Jestem prawie, że pewien ze to szczepienie działa kilka lat, jednak trochę się obawiam. Czy te szczepienia które przeszedłem w 2020 roku i 2022 roku są jeszcze ważne i działają?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Zdaniem naszej ekspertki szczepienie przeciwko wściekliźnie jest ważne około 10 lat, co oznacza, że nie ma potrzeby, aby tym razem przechodził Pan kolejne szczepienia. Poprzednie dawki, które Pan przyjął trzy lata temu oraz rok temu nadal Pana chronią. W związku z tym jest Pan bezpieczny i nie ma powodów do obaw.

Inne pytania o szczepienie przeciwko wściekliźnie znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-wazne-jest-szczepienie-przeciw-wsciekliznie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-konieczne-jest-ponowne-szczepienie-na-wscieklizne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wskazania-do-szczepienia-przeciw-wsciekliznie.

Więcej informacji na temat szczepienia znaleźć można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.