Czy ten lek jest bezpieczny dla dziecka?

Czy stosowanie mikrowlewki doodbytnicze Melliax dla niemowląt może uzależnić? Czy dziecko może mieć „po odstawieniu” problem z samodzielnym wypróżnieniem? Nasza 2msc córeczka cierpi na zaparcia - zaczęliśmy stosować Humane Anticolic, ale nie widzimy różnicy, codziennie stosujemy wlewki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

preparat ten ma działanie miejscowe, więc jest bezpieczny, nawet dla niemowląt. Natomiast nie należy stosować go do leczenia długotrwałych zaparć, ponieważ może rozleniwiać układ trawienny i w rzeczywistości nasilać dolegliwości.

Proszę pamiętać, że jeżeli zaparcia u niemowlęcia nie ustępują, to należy skonsultować się z pediatrą – czopki czy wlewki nie mogą być stosowane ciągle. Natomiast sam problem zaparć dotyczy stosunkowo dużego odsetka niemowląt – zwłaszcza tych karmionych mlekiem modyfikowanym.

Zazwyczaj zaparcia ustępują wraz ze zmianą mieszanki, niekiedy pediatra decyduje także o dodatkowym dopajaniu niemowlęcia wodą. W przypadku gdy problem ten związany jest z niedojrzałością układu pokarmowego, można wspierać pracę jelit niemowlęcia przez delikatny masaż czy podkurczanie nóżek dziecka.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.