Czy ten test daje wiarygodny wynik?

30 kwietnia miałam ostatnią miesiączkę. 23 maja mogło być ewentualne zapłodnienie. Zrobiłam test 2, 3 czerwca. Wyszedł negatywnie. Czy jest wiarygodny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku podejrzenia ciąży, gdy wynik testu jest wątpliwy, warto wykonać testy z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG. Testy ciążowe wykonane przez Panią powinny pokazać właściwy wynik, natomiast z uwagi na szeroką ofertę testów ciążowych domowego użytku, dostępnych na rynku, trudno stwierdzić to z całą pewnością. Sugeruję zapoznanie się z ulotką informacyjną dołączoną do testu – producent określa dokładnie po jakim czasie od zapłodnienia należy wykonać test ciążowy. Zazwyczaj jest to ok. 14 dni od stosunku płciowego, choć niektóre testy ciążowe mają na tyle dużą czułość, że prawidłowy wynik mogą pokazać już po 7 dniach od zapłodnienia. Więcej informacji o testach ciążowych – ich czułości oraz rodzajach dostępnych w aptekach i drogeriach odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.