Czy ten wynik na pewno wskazuje na ciążę?

Od kilku lat stosuje krążki nuvaring zgodnie z zaleceniem ginekologa ostatni okres był 2 tyg temu a wczoraj zrobiłam test i wyszedł pozytywny dzisiaj rano tak samo czy to napewno ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak każda metoda antykoncepcyjna, również wkładka dopochwowa niesie za sobą ryzyko ciąży. Zawartość estrogenu i progestagenu w krążku NuvaRing gwarantuje skuteczność metody hormonalnej szacowaną na 98%. Oznacza to, że 1 do 4 kobiet na 400 stosujących NuvaRing zachodzi w ciążę mimo poprawnego zastosowania antykoncepcji. Więcej o działaniu krążków dopochwowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krazek-dopochwowy.

Dwukrotnie wykonany test wskazujący wynik pozytywny raczej nie pozostawia marginesu błędu – świadczy o podniesionym poziomie beta hCG, a czy wiąże się to z ciążą powinien sprawdzić ginekolog. Sugeruję niezwłoczne umówienie się na wizytę, może Pani w międzyczasie wykonać test na oznaczenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) z krwi w laboratorium – jest to najczulsza metoda sprawdzająca poziom tego hormonu. Wykonanie testu dwukrotnie w ciągu 2-3 dni pokaże, czy ilość hormonu wzrasta, znamionując tym samym ciążę.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że w nielicznych przypadkach niezwiązanych z ciążą organizm może produkować hormon beta hCG. Pierwszy z nich związany jest z przyjmowaniem leków zawierających ten hormon – są to zazwyczaj leki stosowane przy leczeniu niepłodności, natomiast druga sytuacja ma związek ze stanami patologicznymi w organizmie. Fałszywie dodatni wynik testu ciążowego mogą dać m.in. torbiele na jajnikach oraz, niestety, ciąża ektopowa, czyli pozamaciczna. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://parenting.pl/pozytywny-wynik-testu-ciazowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.