Czy to jest przyczyna problemów z koncentracją?

Witam, Wiek:25 lat Opis sytuacji : Mając około 10 lat zostałem uderzony z kamienia w głowę. Objawy : Od czasu tamtej sytuacji zacząłem mieć problemy z koncentracja oraz przyswajaniem wiedzy. Jeżeli czegoś nie widzę nie jestem sobie tego wstanie wyobrazić. Przed całą sytuacja nie robiłem błędów ortograficznych po tej całej sytuacji robiłem je nagminnie i z sprawdzianów dostawałem 1. Nigdy nie robiłem żadnych badań. Moje pytanie brzmi czy mogło to być spowodowane cała ta sytuacja od uderzenia z kamienia czy jest to jakiś inny powód?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Zaburzenia funkcji poznawczych, w tym zapamiętywania i koncentracji uwagi (co składa się na proces przyswajania wiedzy) mogą mieć bardzo wiele przyczyn – od niedoborów magnezu, żelaza i witamin z grupy B, poprzez zaburzenia pracy tarczycy, choroby neurologiczne, po przemęczenie, przewlekły stres i zaburzenia psychiczne.

Jednak fakt, iż u Pana wystąpiły one po doznanym urazie wskazuje na tę właśnie przyczynę. W tej sytuacji powinien Pan przede wszystkim zgłosić się na konsultację do lekarza neurologa (wymagane jest skierowanie o lekarza POZ). Tylko specjalista może zlecić szczegółową diagnostykę i na tej podstawie ocenić ewentualne uszkodzenia. Trzeba będzie wykonać zapewne badanie obrazowe (tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy) oraz badanie EEG. Od ich wyników będzie zależało dalsze postępowanie. Przed wizytą u neurologa warto wykonać komplet badań ogólnych, m.in. w celu wykluczenia innych przyczyn (które mogą współistnieć lub nasilać Pana problemy), jak np. anemia czy niedoczynność tarczycy.

Może też Pan udać się na konsultację do psychologa klinicznego lub neuropsychologa. Specjaliści z tych dziedzin są w stanie ocenić (na podstawie testów) upośledzenie funkcji intelektualnych oraz zaproponować terapię (np. tzw. trening poznawczy lub neurobiofeedback).

Niezależnie od diagnozy specjalistów zachęcam, żeby zainteresował się Pan tematem wpływu sposobu odżywiania na pracę mózgu. Przydatne informacje znajdzie Pan np. w tym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-dla-mozgu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.