Czy to mogło zaszkodzić dziecku i powinnam zrobić badania?

Witam. Jestem w 5 mcu ciąży. Wczoraj przypadkiem zjadłam odrobine szynki prosciutto crudo z włoskiej pizzerii. Jednakże, z uwagi na to, ze nie jest to mój ulubiony smak, zdjęłam szynkę i finalnie jej nie ruszyłam. W 10 tc robiłam badania na toxoplazmoze i wyszły mi przeciwciała IGG przy ujemnym IGM i lekarz mówił, ze przechodziłam chorobę i nie ma zagrozenia dla obecnej ciąży. Pomimo to sytuacja nie daje mi spokoju, bo jednak kawałeczek szynki, która wskazana dla ciężarnych , trafiło do zoladka. Czy powinnam zbadać się jeszcze raz?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podniesione przeciwciała IgG przy ujemnym wyniku IgM świadczą o przebytym zakażeniu, które powoduje odporność na toksoplazmozę, co oznacza, że nie ma Pani powodu do obaw, pod warunkiem, że do zakażenia doszło przed zajściem w ciążę (o czym Pani nie wspomina, więc zakładam, że tak właśnie było). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-igg-igm.

Ponowienie badań w kierunku toksoplazmozy konieczne jest tylko wtedy, gdy przeciwciała IgG są podniesione znacznie przy ujemnym wyniku IgM – świadczy to o być może trwającej infekcji. Po 3 tygodniach od poznania tego wyniku należy poddać się kolejnym badaniom. Jeżeli wynik jest taki sam jak poprzedni – nie ma powodu do obaw, oznacza to trwałą odporność na toksoplazmozę. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy-co-moze-ja-spowodowac.

Natomiast nadal powinna Pani unikać pokarmów niemytych (warzywa i owoce), surowych (wędliny, mięsa, ryby) i przetworów mlecznych niepasteryzowanych. W opisanej przez Panią sytuacji ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi jest znikome, ale proszę pamiętać na przyszłość, że poza toksoplazmozą zagrożeniem dla dziecka może być listerioza czy zatrucie jadem kiełbasianym, a nawet pasożyty, które mogą przenosić się na jedzeniu.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/listerioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.