Czy to możliwe, że ten stan, w którym się znajduję, to depresja?

Zawsze chodziłam uśmiechnięta, teraz nie mam siły na śmiech, patrzę na ludzi w autobusie, jak na inne stworzenia nie z tej planety, nie mam nastroju na żarty, czuję się w swoim ciele obco, jakbym nie była tą osobą, którą jestem, nigdy wcześniej tak nie było, cała jestem obolała, nic mnie nie cieszy, nie mam zapału do nauki, a najważniejsze, moja samoocena spadła do zera. W sumie to i tak mało tutaj napisałam, po prostu czuję się jak nie ja, i fizycznie, i psychicznie... Coraz częściej nie mogę patrzeć na siebie w lusterku, jednym słowem masakra.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
niestety, z braku szczegółowych informacji nie jest możliwe stwierdzenie depresji, taką diagnozę może postawić psycholog bądź psychiatra po zebraniu wywiadu i ewentualnym przeprowadzeniu badań. Jeśli jednak Twój stan powoduje znaczne cierpienie i niemożność sprawnego funkcjonowania w życiu codziennym, warto udać się na konsultację do któregoś z wyżej wymienionych specjalistów. Pomoc możesz uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego lub w gabinecie prywatnym.
Uważam, że dobrze byłoby gdybyś porozmawiała o swoich dolegliwościach z bliską, życzliwą osobą. Być może uda Ci się określić co jest przyczyną Twojego złego samopoczucia. Piszesz również, że Twoja samoocena bardzo podupadła, myślę, że ważne jest, żeby i temu się przyjrzeć. Możesz poprosić zaufaną osobę, żeby wypisała na kartce cechy, które u Ciebie lubi i za które Cię ceni, możesz oczywiście zrewanżować się tym samym. Jeśli lista Twoich dobrych cech będzie już gotowa, możesz ją samodzielnie przeanalizować, to pozwoli Ci dostrzec pozytywne aspekty własnej osoby.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie