Czy to, co się ze mną dzieje, to depresja?

Zawsze chodziłam uśmiechnięta. Teraz nie mam siły na śmiech, patrzę na ludzi w autobusie jak na inne stworzenia nie z tej planety, nie mam nastroju na żarty, czuję sie w swoim ciele obco, jakbym nie była tą osobą, którą jestem. Nigdy wcześniej tak nie było, cała jestem obolała, nic mnie nie cieszy, nie mam zapału do nauki, a co najważniejsze - moja samoocena spadła do zera. W sumie to i tak mało tutaj napisałam, po prostu czuję się jak nie ja, i fizycznie i psychicznie. Co raz częściej nie mogę patrzeć na siebie w lusterku, jednym słowem - masakra.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

Na podstawie Pani opisu trudno napisać coś więcej o przyczynie Pani złego samopoczucia. Mam zbyt mało informacji na Pani temat. Zachęcam jednak do kontaktu z psychologiem, który będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować konkretną formę pomocy.

Jeśli spadek nastroju i dolegliwości psychiczne i fizyczne utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie może to świadczyć o zaburzeniach depresyjnych, choć nie tylko.

Jeśli jest Pani osobą pełnoletnią, może Pani skorzystać z pomocy Poradni Zdrowia Psychicznego, w której niewymagane jest skierowanie od lekarza I kontaktu. Jeśli jeszcze się Pani uczy, warto skorzystać z pomocy psychologa w szkole/na uczelni.

Pozdrawiam serdecznie