Czy to normalne, że przed okresem boli mnie i nabrzmiewa raz jedna, a raz druga pierś?

  Witam, przyzwyczaiłam się już do bolesności piersi przed okresem, która pojawia się nawet do dwóch tygodni przed. Kiedyś bolały mnie obie piersi. Ostatnimi czasy dolegliwość ta dotykała tylko prawej piersi, która widocznie rosła, stawała się twarda i widać było na niej żyły tuż pod powierzchnią skóry. W tym miesiącu zostałam zaskoczona bo piersi zamieniły się rolami, tj. prawa pozostała normalna a lewa nabrzmiała i zachowuje się tak jak do tej pory prawa. Czy to normalne, że nabrzmiewa raz jedna raz druga pierś?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Bolesność i tkliwość gruczołu piersiowego jest częstym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Może mieć różny charakter, nie zawsze musi przebiegać w sposób identyczny. Jeśli dolegliwości ustępują po okresie lub nawet w trakcie trwania miesiączki to nie ma powodów do obaw.
Warto pamiętać, że samobadanie piersi należy przeprowadzać w czasie po miesiączce. Przed miesiączką lub w jej czasie mogą pojawiać się fizjologiczne zmiany tkanki gruczołowej piersi mogące sugerować zmiany guzowate.

Redakcja abcZdrowie.pl