Czy to prawda, że po operacji żylaki wokół kostki nie znikną?

Witam serdecznie. Jestem przed operacją usunięcia niewydolnej żyły. Mam żylaki na łydce i wokół kostki. czy to prawda, że po operacji żylaki wokół kostki nie znikną i nie można ich operować ? Czy to prawda ,że nie można także usuwać pajączków wokół kostki z uwagi na powikłania ? (owrzodzenia i in?) Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź. Maja

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Są to rzeczywiście zabiegi obarczone pewnym ryzykiem, szczególnie w przypadku gdy współistnieje np cukrzyca lub niewydolnośc serca.

Dokładny zakres zbiegu ustala chirurg po badaniu USG Doppler układu żylnego kończyn dolnych, natomiast pajączki naczyniowe można usunąć laserem, jednak jest to metoda nie podlegająca refundacji w ramach NFZ.