Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Rzeczywiście toxyna botulinowa przynosi dobre efekty w leczeniu migreny,
nie jest to zabieg dla każdej osoby z bólami głowy,
Proszę zgłosić się na konsultację do lekarza medycyny estetycznej lub neurologa zajmującego się leczeniem migren. To lekarz zadecyduje, czy toxyna będzie w Pani dolegliwościach mogła przynieść oczekiwane efekty,

Pozdrawiam
Katarzyna Mudel

0

Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej.
Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy.
Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U około połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy lub zmniejszenia natężenia bólu. Kolejne podanie leku jest stosowane po ustąpieniu działania toksyny, a więc ponownym wystąpieniu bólów głowy, jednak nie wcześniej niż po 3 miesiącach. Zdarza się, że efekt  leczenia toksyną botulinową jest długotrwały i bóle głowy nie powracają. Leczenie toksyną traktuje się jako kurację, kolejne podania wykazują coraz większą skuteczność i bóle głowy zmniejszają się wraz z kolejnymi podaniami leku.
Co warte podkreślenia, na rynku jest wiele preparatów toksyny botulinowej, i nie są one sobie równoważne. Tylko jedna toksyna, toksyna botulinowa typu A została na podstawie badań i udowodnienia jej skuteczności zarejestrowana do leczenia migreny przewlekłej.
Lekarz podaje małe dawki toksyny podskórnie w ściśle określone miejsca na głowie. Ostrzykuje się czoło, skronie, potylicę i mięśnie karku. Podkreślić należy, że toksynę należy podawać zgodnie z ustaloną procedurą, a miejsca podania i dawki są ściśle określone i jest to co najmniej 31 punktów (7 w okolicę czoła, po 4 w okolicę skroni z każdej strony, po 5 w okolicę potyliczną z każdej strony i po 3 w mięśnie karku z każdej strony). W zależności od lokalizacji bólu zakres wstrzyknięć można dodatkowo rozszerzyć o kolejne punkty.
Taki zakres zabiegu został ustalony i jedynie taki schemat podania może być skuteczny. Stosowane w niektórych gabinetach ostrzyknięcia, szczególnie w gabinetach medycyny estetyczniej, nie zawsze są zgodne z protokołem leczenia i nie mają wiele wspólnego z leczeniem toksyną botulinową migreny przewlekłej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty