Czy tym razem mogło dojść do zapłodnienia? Czy to objawy ciąży?

Witam serdecznie. Ostatnią miesiączkę miałam 2 września trwała 6 dni. Kochaliśmy się z mężem 11,12,13 września potem był dzień przerwy i i znowu od 15 do 18. Od 15 miałam codziennie bóle w podbrzuszu, kłucie jajników, przezroczysty, ciągnący się śluz czyli oznaki owulacji.

19 i 20 mieliśmy przerwę gdyz mąż wyjechał, a właśnie 20 miałam najsilniejszy ból aż w nocy nie mogłam spac. 21 skończyły się wszystkie objawy czyli wnioskuję, że owulację miałam akurat w dzień kiedy się nie kochaliśmy.

Czy dobrze myślę? Czy może uwolnienie jajeczka następuje właśnie po zakończeniu tych objawów?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dni płodne to przede wszystkim okres poprzedzający owulację. Nie pokrywa się on do końca z okresem występowania objawów owulacji, o których Pani pisała.

Po pierwsze objawy owulacji mogą utrzymywać się nieco dłużej po pęknięciu jajeczka, niż jego zdolność do zapłodnienia, ale nie jest to regułą, dlatego stosunek w ostatnim dniu występowania tych objawów, może być już stosunkiem w czasie dni niepłodnych. Po drugie okres dni płodnych zależy od żywotności nasienia w Pani drogach rodnych, które zależy od jego jakości oraz "przyjazności" dróg rodnych (odczyn pH, reakcja immunologiczna na nasienie). Im nasienie dłużej przeżywa, tym okres dni płodnych jest dłuższy. Przyjmuje się, że nasienie może maksymalnie przeżyć, w skrajnych przypadkach, do siedmiu dni. W takim wypadku dni płodne obejmować będą siedem dni poprzedzających owulację.

W opisanej przez Panią sytuacji występuje stosunkowo duża szansa zapłodnienia.

Pozdrawiam serdecznie!