Czy w tej sytuacji jest spore ryzyko zajścia w ciążę?

Dzień dobry, od 2 lat regularnie przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, w ostatnim tygodniu nie mam pojęcia jak ale przez natłok pracy zapomniałam zażyć trzech pod rząd. Byłam kilka dni po okresie z tego co pamiętam i dopiero wczoraj wzięłam tabletkę. W tym czasie współżyłam. Czy waszym zdaniem jest spore ryzyko zajścia w ciążę? Po jakim czasie mogłabym to sprawdzić? Z góry dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 20 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku pominięcia tabletek, działanie antykoncepcji jest osłabione. Jeżeli podejrzewa Pani, że w wyniku zbliżenia mogło dojść do zapłodnienia, najlepiej będzie wykonać test ciążowy. Może Pani sięgnąć najpierw po domowy test dostępny w aptece czy drogerii. Do wyboru ma Pani różne rodzaje testów w tym paskowe, strumieniowe oraz płytkowe.

Drugą opcją jest wykonanie badania z krwi hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Umożliwia ono szybkie wykrycie ciąży. Do takiego badania nie musi się Pani specjalnie przygotowywać. Najlepiej jednak udać się na nie rano. Jeżeli test wyjdzie pozytywny, proszę nie zwlekać z wizytą u ginekologa, który podpowie Pani, co robić dalej.

Aby uniknąć ponownych sytuacji w przyszłości, warto rozważyć dodatkową metodę antykoncepcji, np. prezerwatywę, co znacznie zmniejszy ryzyko zajścia w ciążę w sytuacji przypadkowego pominięcia tabletek.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl. Zawiera on więcej szczegółowych informacji na temat postępowania w takich przypadkach: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

Być może pomocne okażą się też dla Pani odpowiedzi ekspertów serwisu abcZdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-a-ciaza https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-antykoncepcyjnej-krwawienie-a-ciaza https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-w-pierwszym-tygodniu-blistra

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.